Co należy wiedzieć o modelowaniu ust?

powiększanie ustTrudno polemizować z tym, że piękne usta są marzeniem wielu kobiet. Niestety, nie każda z nas może pochwalić się tym, że natura była wobec niej przychylna. Na szczęście, tam, gdzie się ona nie popisała, z pomocą przychodzi nam medycyna estetyczna.

modelowanie ust

Sam termin powiększanie ust, który jest najczęściej stosowany przez klientki gabinetów kosmetycznych jest określeniem nieprecyzyjnym. Znacznie bezpieczniejsze wydaje się zatem mówienie o ich modelowaniu, określenie to zawiera w sobie bowiem nie tylko nadawanie ustom objętości, ale również podkreślanie ich konturu oraz wyrównywanie asymetrii. Trudno mówić o danych uświadamiających nam, w jakim stopniu zabieg ten jest popularny w naszym kraju. Nie można jednak nie zgodzić się z tym, że mówimy o tendencji rosnącej. Rośnie zresztą również świadomość tego, czym zajmuje się medycyna estetyczna, a to przyczynia się do wzrostu liczby pacjentów zainteresowanych określonymi zabiegami z tego zakresu.

Kobiety, które decydują się na modelowanie ust nie ukrywają, że największy wpływ na podjętą przez nie decyzję mają względy estetyczne. Trudno przecież nie dostrzec swego rodzaju kultu gwiazd z dużymi, pełnymi ustami, które spoglądają na nas z ekranów telewizorów i okładek pism kobiecych. Pacjentki zwykle liczą na to, że po zabiegu ich usta będą wyglądały podobnie. Mówimy zresztą o zabiegach, w stosunku do których nie można mówić o przeciwwskazaniach wiekowych. Na zabieg decydują się więc zarówno bardzo młode kobiety, jak i panie, które zbliżają się już do pięćdziesiątego roku życia.

Co ciekawe, na temat samego zabiegu nadal krąży wiele mitów i liczne pacjentki nie potrafią ukryć zaskoczenia dowiadując się, że nie będą mogły liczyć na moc botoxu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nie jest on wypełniaczem. Owszem, porażając mięśni mimiczne może eliminować zmarszczki, nie ma jednak mowy o efekcie polegającym na zwiększeniu objętości. Znacznie lepsze rezultaty dają więc wypełniacze syntetyczne takie, jak choćby kwas hialuronowy.

Kwas hialuronowy to rodzaj polisacharydu charakteryzujący się tym, że mamy z nim do czynienia w każdym żywym organizmie. Jego podstawowe zadanie polega na wiązaniu wody w skórze właściwej, co może jej zagwarantować nie tylko sprężystość, ale również jędrność. Oczywiście, z wiekiem ilość tego kwasu w organizmie jest coraz mniejsza, a tym samym do codziennych problemów dochodzi i ten, który jest związany ze zmarszczkami. Ten kwas hialuronowy, który jest częścią składową wypełniaczy przybiera postać żelu. Zawiera przy tym cząstki kwasu charakteryzujące się różną gęstością, których dobór uzależniony jest od tego, jakie miejsce planujemy poprawić w danym momencie. 

przed zabiegiem powiększania ust

Powiększanie ust jest zabiegiem estetycznym, który poprawia ich wygląd. W czasie jego trwania modeluje się zarówno kontur ust, jak i ich objętość. Kwas hialuronowy charakteryzuje się również tym, że jest w stanie nawilżać usta i właśnie te jego działanie jest uznawane za jedno z podstawowych. Sam zabieg nie jest skomplikowany, pacjentka powinna jednak przygotować się do niego we właściwy sposób.

Przed zabiegiem

Już na tydzień przed jego wykonaniem wskazane jest ograniczenie przyjmowania leków o działaniu przeciwzakrzepowym i przeciwzapalnym. W ciągu doby poprzedzającej zabieg nie powinno się też sięgać po alkohol. Przed samym zabiegiem ważną czynnością okazuje się być konsultacja lekarska pozwalająca na wykluczenie przeciwwskazań takich, jak choćby opryszczka. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest też ciąża, okres laktacji, schorzenia autoimmunologiczne, choroby układowe i infekcje oraz skłonność do występowania bliznowców.

Autor

dr Andrzej Wasilewski

specjalista medycyny estetycznej;
Członek Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej;

Zobacz również