Wykorzystanie kwasu hialuronowego w kosmetyce

kwas hialuronowy w kosmetyceOstatnie kilka lat to okres, gdy coraz większym zainteresowaniem cieszy się kwas hialuronowy. Stosowany jest nie tylko w kosmetyce, ale także w operacjach plastycznych. Jednak okres wytrzymałości po zastosowaniu to maksymalnie dwa lata. Będzie jednak bezpieczniejszy niż skalpel. Kwas hialuronowy ma taką zaletę, że jest to substancja, która także naturalnie występuje w naszym organizmie i dlatego nie trzeba obawiać się jej stosowania.

kwas hialuronowyPojawiła się około 70 lat temu, gdy dwóch badaczy zdołało go wyizolować. Jest nazwana w ten sposób przede wszystkim dlatego, że ma wyjątkowy przeźroczysty wygląd. Obecnie ten związek robi prawdziwą karierę w kosmetologii, ponieważ stwierdzono, że dzięki niemu będzie można poradzić sobie ze starzeniem się skóry. Wraz z elastyną oraz kolagenami kwas będzie doskonałym składnikiem, który odpowiada za struktury kości i skóry. Jest składnikiem tkanki łącznej, ciała szklistego oraz chrząstek stawowych. Będzie miał higroskopijne właściwości i dzięki temu odpowiada za uwodnienie tkanki łącznej.

Kwas hialuronowy z fizjologicznego punktu widzenia to pewna bariera, która będzie odpowiadała za ochronę tkanki przed bakteriami. Jest to także antyoksydant, dzięki czemu pojawi się ochrona skóry przed UV. Wraz z wiekiem ilość kwasu jest coraz mniejsza a to prowadzi do sytuacji, w której nasza skóra zaczyna być mniej gładka i jednocześnie pojawia się z nią problem, ponieważ nie wygląda już tak jak byśmy tego chcieli. Biosynteza kwasu hialuronowego będzie miała miejsce na błonie plazmatycznej komórek. Jest on rozłożony przez specjalny enzym. W organizmie człowieka jest w małych ilościach. Zbyt duże stężenie będzie także prowadzić do złych skutków w postaci poplątania łańcuchów hialuronowych i dlatego powstawać będzie podwójna struktura.

Kwas występuje u wszystkich organizmów wyższych, ale będzie się także znajdował w otoczkach ścian komórkowych. W niektórych barierach może również hamować pojawienie się gospodarza systemu obronnego. U kręgowców kwas hialuronowy będzie występował w macierzy zewnątrzkomórkowej. Niekiedy kwas może występować w formie foli. Jego budowa, która jest unikatowa będzie wpływać na to, że pozwoli on na leczenie chorób, które związane są bezpośrednio ze stawami. Kwas jest składnikiem filmu łzowego w związku z tym dużą popularnością będą się również cieszyć wszystkie płyny do soczewek, w których znajdować się będą właśnie składniki z tego kwasu. Ich zadaniem będzie łagodzenie podrażnienia oka, które mogą powstawać w czasie regularnego noszenia soczewek kontaktowych.

kwas hialuronowy zastosowanie w kosmetyce

Kwas będzie także wykorzystywany w ramach zabiegów chirurgii oka, ponieważ przez swoje właściwości pozwala na szybką regenerację tkanek a to sprawi, że gojenie się ran będzie szybsze. Połowa kwasu, który znajduje się w organizmie znajdować się będzie w skórze. Około 75% naszego organizmu to woda, a właśnie kwas będzie odpowiadał za utrzymywanie wody w organizmie. Kontroluje także poziom płynu tkankowego, który będzie znajdował się w macierzy pozakomórkowej. Zawartość kwasu będzie maleć z wiekiem i to będzie także związane z tym, że zmienia się zawartość wody w skórze. Okres półtrwania kwasu w organizmie jest krótki i będzie szybko usuwany z krwi. Tak naprawdę regularnie będzie się wymieniać około 30% jego objętości, dzięki czemu zawsze są to składniki z nowych cząsteczek.

Autor

dr n.med. Ida Niedziałkowska

specjalista medycyny estetycznej;
Członek Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej;

Zobacz również