Moda na kwas hialuronowy

kwas hialuronowyWydaje się, że obecnie kwas hialuronowy to jeden z najbardziej popularnych składników, który pojawia się w preparatach kosmetycznych. Jest to naturalny składnik, który znajduje się także w naszej skórze. Obecność sprawia, że będzie ona odpowiednio uwodniona i sprężysta oraz elastyczna. Kwas będzie gwarantował także, że będzie można szybciej doprowadzić do gojenia się ran.

kwas hialuronowy wzórZ chemicznego punktu widzenia kwas zalicza się do glikozaminoglikanów. Składa się z różnych jednostek, które razem tworzą strukturę liniową, dlatego, że co jakiś czas się powtarzają. W warunkach fizjologicznych najczęściej występuje obecnie hialuronian sodu. W naszych organizmach kwas ma swoje istotne miejsce i występuje tam w sporej ilości, podobnie jak w bakteriach. W organizmie człowieka jest go około 15 gram. Można go także znaleźć w macierzy zewnątrzkomórkowej, skórze, ciele szklistym oka czy w mazi stawowej. U bakterii kwasu będziemy można szukać w ścianie komórkowej. Co ciekawe, kwas ludzki i ten w bakteriach mają taki sam skład i raczej nie można tutaj mówić o swoistości gatunkowej. Dzięki temu stosowanie preparatów, które go zawierają nie będzie wywoływało żadnych złych reakcji w naszym systemie odpornościowym.

Pozyskiwanie

Pierwsze informacje o wyizolowanym kwasie pojawiły się około 80 lat temu. Badacze zdołali wyciągnąć kwas z ciała szklistego wołu. W miarę wzrostu zapotrzebowania na HA bogatym źródłem okazały się grzebienie kogucie. Obecnie ze względu na duży postęp nauki w dziecinie biotechnologicznej kwas otrzymywany z różnych szczepów daje nam bardzo duże możliwości. Coraz częściej szuka się jednak takich rozwiązań, które pozwolą efektywnie uzyskać kwas bez konieczności jego nadmiernego oczyszczenia. W odróżnieniu od kwasu pozyskiwanego z tkanek zwierząt ten z mikrobiologicznych działań nie będzie miał ze sobą ryzyka zakażenia międzygatunkowego.

Funkcje w skórze człowieka

kwas hialuronowy a gojenie ranU ludzi kwas przede wszystkim występuje w skórze, ponieważ tam mamy go ponad 50%. Dokładniej będzie się znajdował między przestrzenią komórkową naskórka oraz skórą właściwą. To tak naprawdę drugi po kolagenie najważniejszy składnik skóry. Mimo, że nazwa mówi nam o kwasie jest to tak naprawdę biopolimer. Jego obecność będzie sprawiać, że skóra jest odpowiednio uwodniona. Kwas ma zdolność do wiązania wody i to nawet w wielkości 4 tysiące razy takiej jaki sam jest. Dobre nawodnienie naskórka w ten sposób będzie prowadziło do tego, że będzie on rzeczywiście doskonale się prezentował. Kwas na pewno będzie również działał pozytywnie na właściwości ochronne skóry oraz możę chronić przed przenikaniem do głębszych warstw skóry płynów międzygatunkowych oraz bakterii.

W procesie gojenia ran

Kwas hialuronowy także odgrywa swoją istotną rolę, ponieważ będzie kontrolował ten proces. Może także chronić przed nadmiernym złym promieniowaniem słonecznym. Z upływem czasu ilość kwasu w skórze jest coraz mniejsza ponieważ zwalnia jego synteza przez organizm. W tym momencie można się oczywiście zdecydować na jego wprowadzenie do organizmu w jakiś inny sposób. To na pewno bardzo ważne rozwiązanie, ponieważ inaczej skóra będzie wysychać i zacznie się starzeć a z czasem pojawiać się będą zmarszczki na naszej skórze.

Autor

dr Andrzej Wasilewski

specjalista medycyny estetycznej;
Członek Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej;

Zobacz również